Kişisel Markanızı Dijitale Taşırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çok değer verdiğiniz iş hayatınızda artık kendi girişiminizi gerçekleştirmeye karar verdiniz ve kişisel markanızı yarattınız. Uzun süren isim çalışmaları, kurumsal kimlik çalışmaları sizi yeterince yıprattı. Sıra dijitalde marka olduğunuzu duyurmaya geldi. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Sürekli gelişen, dinamik yapıya sahip olan dijital kanalların hangisinde yer almalısınız? Çevrenizde birçok “sosyal medyacı” diye nitelendirdiğiniz kişiden bilgi alıp ne yapacağınıza karar veremiyorsanız benden size tavsiye biraz sakinlik…

 

Kendinizi ve Markanızı Tanıyın; Üzerine çalıştığınız markanın duruşunu tanımlayın. Artık facebook sayfanızda küçüklük fotoğraflarınızı yayınlamaktan vazgeçin. İnsanlarla iletişiminiz iş hayatında nasıl ilerliyor ise, sosyal medya kanallarında da aynı şekilde ilerlediğine emin olun. Hizmet vermiş olduğunuz markanın yönetim ekibi sizi dijital medya da araştırırken imajınızı yansıtacak içeriklerle buluşsun.

 

Projenizi ve İşinizi Tanımlayın; Üzerinde çalışmış olduğunuz alan ile ilgili detaylı olarak çalışmalarınızı tanımlayın. İçerik kullanımı yaptığınız işi doğru ifade ettiğinizden emin olun.

 

Tüm Sosyal Medya Kanallarını Kullanmak Zorunda Değilsiniz; Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Linkedin, Pinterest ve daha fazlası… Kişisel markanızın hangi alanda hizmet sunuyor ise o alana uygun sosyal kanalı seçmeniz yeterli olacaktır. Görselleriniz ön planda olmayan bir hizmet alanında çalışıyorsanız Pinterest de kişisel markanız yer alması doğru olmayacaktır.

 

İnsanların Sizden Ne Beklediğini Belirleyin; Kişisel markanızın prensiplerine uygun içerikler yayınlayın. Sizin içeriklerinizi gördükten sonrasında ne hissetmelerini istiyorsunuz, akıllarında kalması gereken ana noktalar nelerdir bunları belirleyin.

 

Sektörünüzde Yer Alan Örnek Çalışmaları İnceleyin; Aynı sektörde yer alan projeleri inceleyin. İstediklerinizi ve istemediklerinizi net olarak belirler iseniz, doğru bir strateji ile ilerlemiş olursunuz.

 

Ne Olması, Ne Olmaması Gerektiğini Belirleyin; Yazdığınız içerik, kullandığınız görseller de ne olması şart? (logo, amblem, slogan vb). Kesinlikle kullanmayacağınız içerikler neler olmalı bunları belirlemeniz paylaşım dilinizi ve markanızın duruşunu olumlu yönde etkileyecekler en önemli etkenlerdendir.
Mevcut Sosyal Medya stratejinizi belirledikten sonra, içeriklerinizi hazırlatmak için çalışacağınız profesyonele kendinizi ifade etmeniz çok daha kolay olacaktır. Siz kendinizi ve markanızı ifade ederken doğru strateji ile ilerler iseniz ve bunu bir profesyonel yardımı ile yapar iseniz gerçek bir marka değerine sahip olabilirsiniz.

 

Kişisel markanız ile dijital medyanın gücünü unutmamak ve geleneksel mecralarda belirli bir süre yer alabilecekken Sosyal Medya’da sonsuz varolabilme olanağından faydalanın…

 

“Dijital Pazarlama Planı” konusunda detaylı bilgi için tıklayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir