Pazarlama Otomasyonu İş Akış Senaryosu Oluşturmak

Pazarlama Otomasyonunun (Marketing Automation) ne olduğunu yazarken doğru zamanda, doğru içeriği, doğru hedef kitleye ulaştırmak olarak tanımladım. Peki tanımı bu kadar kolay yazabiliyorken, uygulama da nelerin olduğunu biliyor muyuz? Pazarlama Otomasyonu CRM alt yapısı ile başlayan, E-mail pazarlama iletişiminizini gerçekleştirebileceğiniz ve dijital alanlar da yaptığınız yatırımların geri dönüş analizleri üzerinden satış raporları almanızı sağlayan dolayısıyla potansiyelinizi arttırabilecek bir kurgu ile gerçekleşmektedir. Bu süreçleri doğru yönetmek ise Pazarlama Otomasyonu iş akışları ile mümkün olacaktır. İş akışlarınızı doğru kurgulamak, potansiyel müşteri adaylarınızı mutlu müşterilere dönüştüren bir çalışma olacaktır.

 

5 Adımda Pazarlama Otomasyonunda İş Akışı Kurgulamak

 

1-) Potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi toplamak: Müşterileriniz veya müşteriniz olma potansiyelini taşıyan her kişi konusunda edindiğiniz bilgi sizin için satışa ve sürekli müşteri haline dönüşmenizi sağlayan ayrıntılardan ibarettir. Edindiğiniz bilgileri pazarlama otomasyon yazılımlarının CRM bölümünde barındırmalı ve dinamik olanları tercih etmelisiniz. İnşaat sektöründe pazarlama otomasyonu hizmeti alan bir markanın, doğru müşteri datası tutma ve kullanma ile zaman tasarrufu ve karlılığı arttırdığını belirtmek isterim.

 
2-) Bir sınıflandırma planı geliştirmek: Müşterinizin demografik özelliklerini ve tüketici davranışlarını ölçebilmek adına sınıflandırma planı oluşturmalısınız. Satın alma davranışı, ürün veya hizmetinize olan ilgisine kadar farklı segmentasyon planları oluşturmalısınız.

 

3-) Sınıflandırılmış müşterilere listeler oluşturmak: Sınıflandırma yapılan müşteri gruplarının dinamik listeler de yer alması için otomatik iş akış kurgusu oluşturmalısınız. Listeleriniz ana başlıklar altında alt başlıklar şeklinde olabilir. Örneğin; sağlık sektörü için kadın listenizin alt listesi estetik olarak yer alabilir. Listelerinizi sektör, ürün ve hizmet alt başlıkları şeklinde de listeleyebilirsiniz.

 

4-) Aksiyon odaklı kişiselleştirilmiş İçerik Üretin: E-mail pazarlama kullanıcılarınıza kişiselleştirilmiş içerikler sunun. Sağlık sektöründe hizmet verdiğinizi varsayalım, burun estetiği listesinde yer alan bir müşteri grubuna ilgili içerikleri kişiselleştirerek sunabilirsiniz. Kurum dilinin korunması önem gösterilmesi gereken konulardan bir tanesidir.

 

5-) Tepkisiz müşterileri bilgilendiren bir yazı gönderin: Bu sınıflandırmalar sonucunda sizinle ilgili tepkisiz kalan müşterilerinizi farklı bir listeleye ekleyerek bilgilendirme e-mailleri gönderebilirsiniz. Size karşı neden tepkisiz kaldığına dair sorular sorabilrisiniz. Geri bildirim almanın önemini vurgulayın ve müşteriye kendini önemli hissettirin.

 

İş akışınızı oluşturacak bu adımlar sonrasında takipçi otomasyınu ile müşterilerinizin nereden size ulaştığını ve satın alım yapmadan öncesinde hangi yolları izlediğini raporlayabilrisiniz. Dolayısıyla hangi içerikleri sevdiğini, kampanya yatırımlarınızı yaparken hangi noktalara daha fazla önem göstermeniz gerektiğini de ölçmüş olacaksınız.

 

Pazarlama Otomasyonu İş Akışları ile müşterinizi dinlemiş ve kampanyalarınızı satışa dönüştürmeyi başarmış olacaksınız. Sektörünüz de fark yaratmak için siz de pazarlama otomasyonuna yönelebilir, uygulayabilir ve başarınızı ispat edebilirsiniz.

 
Pazarlama Otomasyonu iş akışları konusunda sormak istedikleriniz için hemen bana ulaşın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir