Smartcon 2016 Büyük Veri, IoT ve Gişirimcilik Dünyası

İş ve teknoloji dünyasını bir araya getiren ve bu yıl ikincisi düzenlenen Smartcon etkinliği detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Big data ve nesnelerin interneti hem alanım olması kaynaklı hem de kişisel merakım nedeni ile yoğun olarak takip ettiğim konulardı. Büyük veri, nesnelerin interneti, yıkıcı teknolojiler ve bunların iş uygulamaları üzerine dolu dolu iki gün süren bir etkinlik geçirdik.

smartcon2016-startup-day-fidanimsi.com

Martin Willcox Teradata International Big Data Centre of Excellence Direktör’ü nesnelerin interneti konusunda “veri her şeyi değiştirir” dedi. Özellikle E-Ticaret sektörü üzerinden örnek vererek konuyu açıkladı. Fiziksel mağazalar da tüketicilerinin hangi ürüne ilgi duyduklarını gözlemlemek kolay olmadığını ancak, E-ticaret sayesinde hangi sayfalarda ne kadar süre kaldığından hangi ürünle ile ilgilendiği ip uçlarına göre tüketiciyi analiz edebileceğimizi ifade etti.

Nesnelerin İnterneti Konusunda 5 Etkene özellikle dikkat çekti;

  1. Sensörler Bazen Yalan Söyler; her veri doğru olmayabilir, veri doğru bir yönetim gerektirmektedir.

  2. Akıllı sensörler Kontrol Birimlerine Yerleştirilir; her sensör kontrol gerektirir. Bu kontrol ise yönetim ekibi tarafından gerçekleştirilebilir.

  3. Faydalı Sinyallerin Ayrıştırılması Zordur; veri gölünde faydalı olabilecek bilgilerin ayrıştırılması zordur.

  4. Sensör Verileri Tek Başına Eyleme Geçebilmemizi Sağlamaz; harekete geçmek için öngörünün önüne geçilmesi gerekmektedir.

  5. Sensörler Her Şeyi Hissedemeyebilir…

Yapılan araştırmalara göre, ABD’de sensör verileri ile kağıt üretim bandında çalışan bir markanın arızalarda %8 düşüş yaşanmıştır.

“Fırsatlar meydan okumalara neden olmaktadır.” mottosu ile iş hayatında varolduğunu ifade etti. Aslında her fırsat bir meydan okumaya neden olmuyor mu?

 

Etkinlikte beni etkileyen konuşmalardan bir diğeri de “Kenneth Cukier” tarafından oldu. Üç soru sorarak sunumuna başladı ve bu sorular aslında ifade etmek istediği tüm konunun açıklamasıydı.

 

Kenneth Cukier- fidanimsi.com

Parayı ölçmeden ekonomik büyümeyi nasıl ölçebiliriz?

Bir uçak bileti alırken en uygununu nasıl belirliyoruz?

Sağlık alanında ilaç üretimi yapan bir firma ilacı belli bir grup üzerinde denemeden satışa sunabilir mi?

 

                “Her endüstri daha önce hiç olmadığı kadar bilgi yüklü”

Kesinlikle katılıyorum. İnternetin kullanımının arttığı, hatta onsuz karar mekanizmamızın zayıfladığını söyleyebiliriz. Her markanın ihtiyacı olan tek şey bu veri gölünü kullanılabilir hale getirmek.

Bu kullanılabilirlik tabiki şu soruyu da doğuruyor; big data da ne kadar mahramiyet olacağı?

 

Dijital Pazarlama – Modern Pazarlamacı İçin Büyük Bir fırsat Mı? Tehdit mi? başlıklı sunumu “Chris Burggraeve” gerçekleştirdi. Dijital pazarlamanın bir fırsat olarak düşündüğüm için bu fırsatı mucizeye çevirmek konusunda aşağıdaki ön bilgileri bizlere sundu.

 

Chris Burggraeve - fidanimsi.com

 

Dijital Pazarlamayı Mucizeye Dönüştürmek İçin;

  1. Varoluşcu düşünmek
  2. Para kazandığınız alanı doğru tanımlamak
  3. Dijital araçların varlığından haberdar olmak

Bu üç madde konusunda siz marka sahipleri bir düşünün derim…
Geleceğin Müşterisine Nasıl Pazarlama Yapmalı? konulu panel ilgimi çeken diğer konulardandı.

Kitlesel mesajlardan ziyade kişisel mesajlara dikkat çekilen bir dönemde olduğumuz konusuna özellikle değinilen  bir paneldi.

Levent Erden kişiselleşmenin öneminden bahsederken özellikle şu ifadeyi kullandı; “hedef kitlesini x,y,z kuşağı diye ayıran geri zekalıdır”

Evet hedef kitleyi  kategorize etmenin anlamını git gide yitirdiğimiz bir dönemdeyiz. Demografik ayrımının aslında bir önemi kalmadı. Bu dönemde en önemli konu zaman. Zamanın yönetimini yapmamız gerekiyor. Facebook, Instagram bir reklam aracı doğru. Twitter daha çok haber kaynağı. Ancak Snapchat kullanım oranlarının arttığı bu dönemde hızlı tüketime odaklanmak önemlidir.

Yılbaşı sendromu olarak adlandırılan; tek zamanda birden fazla iş yapmak ve birden fazla zamana odaklanmamıza neden olmaktadır. Ve evet içerisinde varolamadığımız an’lar için endişe duyuyoruz.

 

İnanç Dedebaş (Starcom Ceo’su) “hayatı sadeleştirmek için hayatınla ilgili olmayan şeyleri hayatından çıkar.” kuralı ile ilerlediğini, maillerimizi bile kontrol ederken bizimle ilgisi olmayan mailleri çöp kutumuza göndermek için çok kısa sürede karar verdiğimiz söz etti. Aslında soru şu; Neyi istiyorsun ve nasıl değer katabilirim?

 

starcon - fidanimsi.com

Oyun değişiyor, hedef kitlenizi tanıyın.

 

Profesyonel iş dünyasından katılımcıların olduğu tüm hizmetleri ile oldukça başarılı geçen bu etkinlikten çıkarttığım sonuç; kurumsal bütünlük ile büyük veriyi doğru oranda kullanmanın şart olduğu…

Aslında en önemli konu hikaye anlatıcılığı… Görsellik ve büyük veriyi  bir arada tutup inovatif davrananın oyunda kazanacağı bir dönemdeyiz.

 

Etkinlik katılımı konusunda daveti için eGirisim’e teşekkürlerimi sunarım. 

 

egirisim- fidanimsi.com

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir