Dijital Dönemde Müşteri İlişkileri Yönetimi: SOSYAL CRM

Dijital dönemin popülaritesinin arttığı, internetin vazgeçilmez bir unsur haline geldiği günümüzde marka yöneticilerinin özellikle duyduğu Sosyal CRM (Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi) hedef kitlenizi tanımanız için fırsatlar sunuyor.

Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi, hedef kitlenizi daha iyi tanımanızı sağlarken, iletişim stratejinizi oluşturma konusunda size ciddi bir data sağlayacaktır. Geleneksel pazar araştırmalarının yerini tutacak kalitede olan veriler sunabilecek Sosyal CRM yazılımlarına geçiş döneminde Geleneksel CRM Yazılımları ve Sosyal CRM arasındaki farkları sizlerle paylaşmak istiyorum;

Monolog CRM ile Sosyal CRM arasındaki Farklar;

1-) Sizin ve markanızın rakiplerinizden ayrılmasını sağlayacaktır; Sosyal CRM kullanarak hedef kitlenizi daha iyi tanımanız, iyi niyet oluşturmanızı sağlayacaktır.

2-) Sosyal CRM kullanarak hedef kitleniz ile interaktif bir iletişim kurabilirsiniz; Sizinle ilgilenen hedef kitle ile doğrudan olarak iletişim kurabilecek, doğru zamanda mesajlarınızı iletebilmenize olanak sağlayacaktır.

3-) Sosyal CRM kullanmanız daha geniş kitlelerle iletişim kurmanızı sağlayacaktır; Kullanıcılarınızdan bir markanız konusunda sosyal mecralar üzerinden olumlu paylaşım gerçekleştirmesi, kendi takipçilerine doğrudan ulaştığınız anlamına gelmektedir. Ve unutmayın ki internetteki izlenimlerinizi silmeniz mümkün olmayacaktır.

4-) Sosyal CRM ile hem kullanıcılarınızın hangi ürün veya hizmetiniz ile ilgilendiğini ölçebilir, buna uygun satın alma davranışını puanlayabilirsiniz.

5-) Sosyal CRM ile tüketicinizin marka algınız konusunda yorumlarını ölçebilirsiniz.

 

www.fidanimsi.com

 

Sosyal CRM’in Olmazsa Olmazları;

Dil seçeneğinin olması,

Sosyal Medya Hesaplarının kişilerle eşleştirme özelliğinin bulunması,

Dijital kampanyalarınızın geri dönüş analizlerini alabilmenizi,

Hedef kitlenizin markanız ile ilgisini ölçebilecek nitelikte olması,

Hedef kitleniz ile kişisel iletişim kurabilmenizi sağlayabilecek,

Hedef kitlenizin özel ilgi alanlarını kurgulayabilecek alanlara sahip olmanızı,

Ürün veya hizmetinizin maliyetlerini ve satışlarınızın raporlarınızı alabilmenizi,

Satış ekibinizin başarısını ölçebilmenize olanak sağlaması gerekmektedir.
Sosyal CRM sistemleri hedef kitleniz ile 360 derece iletişim ağı kurabilmenizi sağlayan, onu rahatsız etmeden bilgilendirebileceğiniz kişisel iletişimi destekleyen yazılımlar olmalıdır. Günümüz internet çağında hedef kitleniz sizden reklam değil bilgi bekliyor, bu hedef üzerinden iletişim stratejiniz kurgulamanız sizin avantajınıza olacaktır.

Farklı CRM sistemleri konusunda yazmaya devam edeceğim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir